כללי

הכנה לכיתה א

אחד הרגעים המרגשים ביותר עבור כל הורה, זה הרגע בו הילד שלהם נכנס לכיתה א' והופך לתלמיד מן המניין. עבורם זה עוד סימן דרך שהילד גדל. יש מי שרואה בכך צעד ראשון לתהליך שבסופו הילד יהפוך להיות עצמאי ויעשה את הדברים בדרך שלו. אך לא רק ההורים מתרגשים אלא גם הילדים הקטנים בוודאי מתרגשים. הנה הם הולכים לבית ספר ללמוד כמו כולם, הם הולכים להכיר ילדים אחרים, הם כבר לא הילדים הקטנים מהגן אלא הילדים הגדולים שהולכים כל יום עם התיק לבית הספר.

עם כל ההתרגשות מסביב, הרי שזה דורש גם לא מעט הכנה, בין אם הכנה נפשית ובין אם הכנה מעשית. היום בכל בית ספר נהוג לערוך מפגשי הכנה להורים ולילדים לפני שהם נכנסים לבית הספר בפעם הראשונה.

במהלך מפגשים אלו, הם לומדים להכיר אחד את השני, את המורים וצוות בית הספר, ההורים לומדים מה בדיוק הולך להיות בבית הספר, מה תוכנית הלימודים, כיצד היא בנוייה, מה הציפיות מהם ומהילדים. הילדים לעומת זאת, נחשפים בפעם הראשונה לא רק לתוכנית הלימודים ומה הם הולכים לעשות בבית הספר, אלא גם מה מצפים מהם, כיצד הם אמורים להתנהג, מה מותר ומה אסור להם לעשות.

לשבת עם הילד ולדבר איתו

מלבד ההכנה של בית הספר, רצוי מאוד שגם ההורים עצמם יכינו את הילדים שלהם לקראת הלימודים. בין אם זה אומר לשבת איתם ולהסביר להם מה הכוונה שהם עולים לכיתה א', מה צפוי להם שם, מה הם אמורים לעשות ומה ההבדל בין כיתה א' לגן. חשוב שההורים יסבירו לילדים כמה שאפשר, הן את החשיבות של הקשבה למורים ולעשות מה שמבקשים מהם, הן את החשיבות של קשר עם חברים לכיתה, וכמובן גם את החשיבות של הלימודים עצמם, לפחות עד כמה שאפשר.

אומנם מדובר רק בכיתה א', וזה עדיין לא לימודים רציניים ועמוקים, אך ככל שהילד יגיע מוכן יותר לקראת השלב החדש אליו הוא נכנס, אז יהיה גם להורים הרבה יותר קל במובנים רבים.