כללי

השלמת בגרויות – מהם המחירים ואיך ניתן להשלים בצבא בחינם

לא מעט צעירים וצעירות, בוחרים להשלים בגרויות אחרי שהם מסיימים את לימודיהם בתיכון. במקרים רבים מדובר על השלמת בגרויות במקצועות בהם נכשלו או השיגו ציונים לא מספיק טובים בשביל להתקבל לאוניברסיטה, במקרים אחרים מדובר על מקצועות שהם כלל לא עשו בהם בגרויות, והם צריכים אותם בשביל לעשות תואר במקצוע מסוים.

בפני אותם צעירים וצעירות עומדות שתי אופציות. הראשונה, לחכות לסיום שירותם הצבאי ולערוך אז השלמת בגרויות דרך אחד המכונים שפעילים בישראל, בין אם מדובר בסניפים של רשתות אשר פועלות בפריסה ארצית ובין אם מדובר במכון להשלמת בגרויות שפועל באופן ייחודי בישוב שלהם או בישוב קרוב. האופציה השנייה היא להשלים בגרות דרך הצבא, בחינם.

כיצד משלימים בגרות דרך מכוני השלמת בגרויות

אפשר למצוא בישראל מגוון של מכונים להשלמת בגרויות. במכונים אלו מלמדים מורים מן המניין, מורים שבעברם היו חלק ממערכת החינוך הפורמאלית וכן צעירים בעלי ניסיון בהוראה וידע רב במקצוע אותו הם מלמדים.

על פי רוב המחירים של קורס השלמת בגרויות נעים בין אלפיים שקל לששת אלפים. ההבדל נעוץ בשאלה כמה יחידות עושים. יש מקצועות נניח כמו מתמטיקה בהן אפשר לעשות בגרות 3 יחידות ואז המחיר הוא נמוך יותר למשל, ביחס ל-5 יחידות, יש מקצועות כמו ספרות שאפשר לעשות 2 יחידות, אז המחיר הוא כמובן נמוך עוד יותר.

צריך לציין, בדרך כלל המחיר נקבע על פי כמות היחידות ולא על פי סוג המקצוע, מצד שני, בית הספר מעניק אפשרות לשפר את הציון במסגרת קורס נוסף, אם במבחן קיבלתם ציון לא מספק או ציון לא טוב. במקרה כזה, תוכלו לשלם על קורס שני רק חלק מהסכום ולא את כל הסכום.

כיצד משלימים בגרות בחינם דרך הצבא

הצבא מעודד חיילים להשלים בגרות בזמן השירות, במיוחד חיילים בקרבי או במקצועות תמיכה לקרבי, על מנת שהם יוכלו לסיים את השירות ולהתחיל ללמוד.

האופציות שעומדות לרשות החיילים הם, ללמוד דרך מכונים שהצבא מפעיל בגבעת חביבה, על פי רוב ניתן אישור להשלמת בגרויות לקראת סוף השירות, מדובר על מכונים שמכינים למקצועות כמו מתמטיקה, אנגלית, ואזרחות. כמו כן, אפשר ללמוד במסגרת מכינות קדם אקדמיות.

בשני המקרים הצבא הוא זה שמממן את הלימודים של החיילים.