כללי

וטרינריה בחו"ל – האם זה משתלם?

צעירים וצעירות רבים יוצאים מדי שנה ללמוד וטרינריה בחו"ל. ישנן מספר מדינות שנחשבות מאוד פופולאריות ללימודים בתחום זה. מדובר על מדינות כמו איטליה, בולגריה, הונגריה, גרמניה, אנגליה, ארצות הברית וכן מדינות אשר השתייכו בעבר לבריה"מ, כולל רוסיה.

הסיבה שצעירים וצעירות רבים יוצאים ללמוד וטרינריה בחו"ל היא פשוטה מאוד, בישראל יש רק פקולטה אחת בה אפשר ללמוד את המקצוע, מדובר בפקולטה החקלאית ברחובות, אשר שייכת לאוניברסיטה העברית. אל פקולטה זו מתקבלים מדי שנה, 40 סטודנטים בסך הכל. אלה מחויבים לעבור לימודי תואר ראשון במקצוע שקשור לתחום (רוקחות, ביולוגיה וכדומה) ואז לעבור מבחנים שיאפשרו להם להתקבל אל לימודי וטרינריה.

מאחר ויש רק פקולטה אחת עם 40 מקומות, אז ניתן להבין מדוע צעירים רבים בוחרים ללמוד בחו"ל. שם האופציות הן רבות יותר, תנאי הקבלה נוחים יחסית, ואפשר ללמוד את המקצוע כפי שהחוק הישראלי דורש, לחזור לישראל ולעבור את המבחנים. אלה זהים לכולם, גם למי שלמד בישראל וגם למי שלמד בחו"ל. רק מי שעובר את המבחנים מקבל תעודת וטרינר.

האם זה משתלם?

זו שאלה שמכילה בתוכה רבדים שונים. כאשר אנחנו רואים שיש כמות קטנה מאוד של מקומות בפקולטה ללימודי וטרינריה בישראל, אז אנחנו יכולים להבין שאין ברירה וזה אכן משתלם ללמוד את המקצוע בחו"ל.

אך זה כמובן בהנחה ויש אפשרות לכך. בין אם מדובר באפשרות כלכלית, בין אם מדובר באפשרות של זמנים, תעסוקה וכדומה. הרי בארץ אנחנו יכולים להתגורר אצל ההורים, לעבוד בעבודה באופן חלקי, יש לנו על מי להסתמך. לעומת זאת, מי שלומד בחו"ל, סביר להניח שהוא יצטרך לקבל אישור עבודה, לעבוד בשביל לכלכל את עצמו, אולי אפילו לחפש מלגה מיוחדת ועוד.

כאן אנחנו צריכים להתייחס לעוד נקודה והיא שכל מי שרוצה ללמוד בחו"ל, צריך לקבל אישורים לכך, לא כל אחד יכול ולא בכל מקום מקבלים אישור לימודים, ויזת סטודנט לכל אחד.

נקודה אחרונה, בשנים האחרונה המל"ג, הגוף אשר אחראי על מוסדות להשכלה גבוהה, נלחם בתופעות של לימודים במוסדות שונים בחו"ל. לכן חשוב לדעת לאיזה מוסד להירשם, בשביל שהלימודים שלו יתקבלו בישראל.